339,00  3
Koszyk
Strona główna » Jak wykorzystywać roboty edukacyjne w procesie nauki?

Jak wykorzystywać roboty edukacyjne w procesie nauki?

Roboty edukacyjne w szkole

Roboty edukacyjne coraz częściej pojawiają się w pracowniach informatycznych, choć jeszcze nie wszystkie szkoły korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Robotyka to nowe zajęcia dodatkowe dla uczniów, które zyskują coraz większą popularność. Nauka poprzez samodzielne programowanie i testowanie różnych kodów rozwija umiejętności techniczne, uczy myślenia analitycznego oraz kreatywności. Na czym jeszcze polega edukacja z wykorzystaniem robotów edukacyjnych i jakie daje korzyści?

Jak działają roboty edukacyjne?

Roboty edukacyjne to niedużych rozmiarów urządzenia, które aktywowane poprzez wprowadzenie fragmentu kodu, mogą wykonywać odpowiednio zdefiniowane czynności. Technologia pozwalająca sterować pracą urządzenia sprawdza się na różnych etapach rozwoju dzieci – w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz ponadpodstawowych.

W edukacji przedszkolnej lub wczesnoszkolnej zajęcia z podstaw robotyki bazują na wykorzystaniu specjalnych klocków bądź puzzli do programowania, które po ułożeniu w odpowiedni sposób, odkrywają przed dziećmi nową funkcjonalność. Starsi uczniowie mogą natomiast programować roboty edukacyjne w sposób bardziej zaawansowany, wykorzystując w tym celu komputer, tablet lub smartfon. Po wprowadzeniu właściwego fragmentu kodu robot edukacyjny może samodzielnie zmienić swoje położenie, nagrywać i odtwarzać dźwięk, podświetlić się, przybrać nową pozycję, a nawet przenosić inne rzeczy lub omijać przeszkody.

Jak roboty edukacyjne pomagają w nauce?

Wykorzystanie robotów edukacyjnych sprzyja nauce umiejętności technicznych i w wielu uczniach rozbudza zamiłowanie do technologii cyfrowych. Dzięki robotom dzieci w czasie zajęć informatyki lub robotyki mogą na własne oczy przekonać się, za jakie działanie odpowiada konkretna akcja wykonana z poziomu komputera lub telefonu. Doświadczenie wpływu na otaczającą rzeczywistość wzbudza zainteresowanie najmłodszych i zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w lekcjach.

Warto wspomnieć również o tym, że dzieci, które poznają podstawy robotyki i rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, lepiej radzą sobie z nauką przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, fizyka lub chemia.

Jakie umiejętności rozwijają roboty edukacyjne?

Robot edukacyjny może być wykorzystywany na wiele sposobów, dzięki czemu odgrywa dużą rolę na każdym poziomie edukacji dzieci w przedszkolu oraz szkole. Możliwość samodzielnej obsługi robotów edukacyjnych uczy dzieci rozwiązywania problemów oraz bardziej analitycznego podejścia. Zaprogramowanie czynności wykonywanych przez robota lub ułożenie klocków w odpowiedniej konfiguracji wymaga od dzieci zastanowienia się nad każdą składową częścią i elementem procesu. W takim wydaniu robotyka uczy cierpliwości, dokładności oraz kształtuje umysł analityczny.

Uczestnictwo w zajęciach robotyki rozwija również zdolności manualne, kreatywność i poprawia wyobraźnię przestrzenną. Poprzez szukanie właściwych rozwiązań dzieci pracują z koncentracją oraz cierpliwością – w wielu przypadkach zaprogramowanie ustawień wymaga podążania za instrukcją, czego umiejętność może przydać się również w przyszłości.

Efekty nauki z robotem edukacyjnym

Zajęcia w pracowni robotyki bardzo pozytywnie oddziałują na całokształt procesu nauczania. Wśród młodszych uczniów nauka odbywa się poprzez zabawę, dzięki czemu dzieci tak naprawdę nie są świadome, że przy okazji rozwijają wiele technicznych umiejętności, a cały proces nie kojarzy im się z czymś nieprzyjemnym. W efekcie nauka z robotem edukacyjnym skutkuje lepszym zrozumieniem procesów technologicznych oraz uczy radzenia sobie z problemami – również poza pracownią.

Aby jednak tak się stało, warto wybrać najlepszy sprzęt do nauki robotyki, który umożliwi dzieciom poznanie tajników kodowania i programowania. W ofercie sklepu z artykułami technologiczno-szkolnymi TechEdukacja czeka Cię szeroki wybór robotów edukacyjnych, mat warsztatowych, puzzli i klocków do programowania, a także niezbędne moduły i akcesoria.

Czy roboty edukacyjne zrewolucjonizują obecny system nauki?

W związku rosnącą popularnością robotów edukacyjnych i możliwością otrzymania dofinansowania na zakup wyposażenia do pracowni robotyki coraz więcej szkół decyduje się wprowadzić takie zajęcia. Podążanie z duchem czasu i przekazywanie wiedzy z zakresu nowych technologii dzieciom nie wydaje się chwilowym trendem. Świat cały czas zmierza do przodu, dlatego – przede wszystkim instytucje edukacyjne powinny zapewnić najmłodszym możliwość rozwoju wraz z nim – co stopniowo zachodzi wraz ze zwiększającą się liczbą szkół o wyższym stopniu cyfryzacji.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Szukaj

    Śledź nas

    Masz pytania?

    • Info@Electrofix.com
    • +1 (900)-123-4567
    POTRZEBUJESZ POMOCY ?
    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    Zapisz się na Newsletter
    Designed by: Proformat
    [wpgb_facet id="12" grid="5"]
    [wpgb_facet id="9" grid="5"]
    [wpgb_facet id="3" grid="5"]
    [wpgb_facet id="10" grid="5"]
    [wpgb_facet id="11" grid="5"]